Izolowana przejściówka USB-RS485

    Tym razem mała ale użyteczna "pchełka". Motywacją do powstania projektu było uszkodzenie laptopa, podczas pracy w laboratorium nad pracą magisterską. Korzystałem wtedy z handlowej, nieizolowanej przejściówki USB - RS485. Podczas pracy, jeden z kabelków komunikacyjnych spadł mi na metalową podłogę. Niestety okazało się, że uziemienie podłogi zostało źle podłączone i na kabelku pojawiło się jakieś napięcie, które spowodowało spalenie laptopa ;/ Stąd motywacja do zrobienia przejściówki która posiada pełną izolację galwaniczną.

    Większości izolowanych przejściówek, składa a się z transoptorów oraz izolowanych przetwornic DCDC - takie rozwiązanie zajmuje dużo miejsca i jest dość skomplikowane. W swoim projekcie zastosowałem izolowany transceiver RS422/485 ADM2582. Posiada on wbudowaną przetwornice DCDC, dzięki czemu projekt bardzo się upraszcza. Izolacja w tym wypadku nie jest optyczna tylko magnetyczna. Producent podaje, że wytrzymuje napięcie do 2,5kV. Więcej informacji o tym układzie można znaleźć na stronie producenta: ADM2582E. Jako konwerter USB-UART zastosowano jeden z najbardziej popularnych układów scalony w historii - FT232 w wersji RL.

Schemat układu przedstawiono poniżej:

   Dodatkowo na wyjściach różnicowych, zastosowano diody transil oraz bezpieczniki polimerowe. Na płytce umieszczone 3 diody LED, jedna sygnalizuje stan zasilania, druga nadawania, a trzecia odbieranie danych.

Przed użyciem, należy odpowiednio skonfigurować układ FT232RL za pomocą programu FTPROG ustawiając:

  • pin C0 - jako sygnalizacja RX
  • pin C1 - jako sygnalizacja TX
  • pin C3- jako DIR do ADM2582E

Przejściówkę wypuściłem w dwóch wersjach, z USB mini B i USB mini A. Korzystam z nich od kilku lat i od tej pory nie spaliłem żadnego laptopa/ komputera 😉

Do tej pory sprzedałem kilkadziesiąt sztuk tej przejściówki. Zero reklamacji 🙂

Udostępniam schemat w pdf i instrukcje obsługi.

 

 

Posted in Projekty.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *